Pomagając spółdzielcom ze spółdzielni mieszkaniowych – wstęp do posta na Facebooku Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, Senatora RP
Ulga na zabytki nie dla spółdzielców. Przepis wymaga zmiany.
W dniach 8-9 luty 2024 r. obradował VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP
Na uroczyste otwarcie Zjazdu przybyli: Senator RP Krzysztof Kwiatkowski, Przewodniczący Związku Zawodowego Budowlani Zbigniew Janowski, Adam Łoziak Członek Zarządu ds. Klientów Korporacyjnych UNIQA S.A, . Łukasz Bałajewicz – Prezes Zarządu Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Borek Zastępca Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Mieczysław Grodzki, Dariusz Stachera Dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych BGK, Magdalena Czerska Dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych BGK
Otwarcia obrad VIII Krajowego Zjazdu Związku dokonał Przewodniczący Rady Nadzorczej Związku Pan Tomasz Jórdeczka witając przybyłych delegatów i gości.
Następnie wybrano Przewodniczącego Zjazdu- funkcję tę powierzono Jerzemu Niziołowi- Prezesowi Zarządu SM Łukasińskiego w Zamościu, a także Prezydium Zjazdu.
Prezes Zarządu ZRSM RP Jerzy Jankowski przedstawił Sprawozdanie Zarządu za okres od VII do VIII Krajowego Zjazdu, a Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Tomasz Jórdeczka przedstawił sprawozdanie Rady Nadzorczej Związku.
Następnie przekazano głos zaproszonym gościom:
Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że jako przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej najbardziej dumny jest z tego, iż w poprzedniej kadencji Senatu nie dopuścił do zakończenia prac nad kolejną nowelizacją Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która znacznie ingerowałaby w kwestie spółdzielczości mieszkaniowej. Jak zaznaczył, regulacje zamierzało wprowadzać państwo, które w ramach programu Mieszkanie Plus oddało zaledwie kilka tysięcy mieszkań, a samo gospodaruje 30 tysiącami mieszkań. Przyznał, że wśród polityków nadal są tacy, którzy traktują spółdzielczość mieszkaniową jak relikt PRL-u. Przypomniał, że ok. 10 mln Polek i Polaków mieszka w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, które łącznie liczą 2,2 mln mieszkań i mają ponad 100 mln m² powierzchni. Podziękował za sprawną współpracę oraz szybkie reagowanie w sytuacjach, które wymagały pilnego przedstawienia merytorycznego stanowiska. W opinii Krzysztofa Kwiatkowskiego, w ten sposób Związek Rewizyjny pokazał, że spółdzielczość mieszkaniowa potrafi lepiej i skuteczniej się organizować i prezentować swoje postulaty i opinie niż wiele innych podmiotów. Poinformował, że trwa audyt działalności Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM-ów), który wykaże jak były wykorzystywane publiczne pieniądze. Senator Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że spółdzielczość mieszkaniowa to działanie nie dla zysku lecz na rzecz zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i zadbania o odpowiedni poziom infrastruktury. Wystarczy porównać jakość utrzymania zasobów komunalnych i spółdzielczych: bloki spółdzielcze są stermomodernizowane, a tereny wokół nich zielone i zadbane. Krzysztof Kwiatkowski podziękował za to, że spółdzielczość mieszkaniowa realizuje również potrzeby kulturalne i rekreacyjne mieszkańców dzięki budowie i utrzymaniu placówek kultury i boisk sportowych. Wyraził nadzieję, że obecny rząd podejmie dialog ze spółdzielniami mieszkaniowymi i będzie tworzył wspólne rozwiązania wspierające rozwój spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce.
Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Łukasz Bałajewicz podkreślił, że obecne władze KZN widzą duży potencjał w spółdzielniach mieszkaniowych. Wyraził nadzieję, że najbliższe lata pozwolą wypracować nową płaszczyznę współpracy. Zaznaczył, że Krajowy Zasób Nieruchomości to nie tylko SIM-y, ale też olbrzymi „bank ziemi”, który może być wykorzystywany przez spółdzielnie mieszkaniowe. Poinformował także, że do Krajowego Zasobu Nieruchomości co roku wpływa ponad 1 000 000 lokalizacji gruntów z terenu całej Polski, których przeznaczenie jest analizowane bez konsultacji z samorządami i spółdzielniami.
Jak oświadczył, ta praktyka powinna ulec zmianie. Nadmienił, że jest pomysł, aby ZRSM RP wskazywał zasoby nieruchomości, które mógłby wykorzystać na rzecz spółdzielni. Zasygnalizował, że w najbliższym czasie KZN planuje powołać grupę roboczą, która wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz z BGK wypracuje nowe rozwiązania legislacyjne i techniczne celem optymalizacji takiej nowej współpracy.
Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych BGK zaprezentował dwa produkty kredytowe umożliwiające sfinansowanie nowego mieszkania: kredyt preferencyjny, w ramach realizowanego od 2015 roku rządowego programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) i kredyt budowlany. We współpracy z BGK spółdzielnie mogą budować mieszkania spółdzielczo-lokatorskie oraz mieszkania na wynajem, których najemcy dodatkowo mogą skorzystać z programu Mieszkanie na start, czyli z dopłat do czynszu (…). Poinformował, także że BGK pracuje nad kolejnym preferencyjnym kredytem: ze stabilnym oprocentowaniem, udzielanym na okres dłuższy niż obecnie, zbliżonym do ekonomicznej amortyzacji budynków. Dzięki temu np. spółdzielnie będą mogły obniżyć opłaty eksploatacyjne i czynsze. BGK oferuje też kredyt komercyjny: z najdłuższym okresem kredytowania na rynku i bez ograniczeń ustawowych, z którego można finansować lokale użytkowe.
Magdalena Czerska, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych BGK przedstawiła założenia programu TERMO, premii remontowej i grantu OZE, czyli możliwości finansowania termomodernizacji i remontów budynków oraz inwestycji w odnawialne źródła energii (…).
Mieczysław Grodzki, prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, przypomniał, że ZRSM RP to największy związek rewizyjny w kraju, ponieważ zrzesza ok. 500 spółdzielni mieszkaniowych i to ze wszystkich województw. Podziękował Związkowi za aktywność i podejmowanie inicjatyw nie tylko w zakresie spółdzielczości mieszkaniowej. Podkreślił, że dzięki współpracy, wspólnym konsultacjom i spotkaniom roboczym obie organizacje miały jednakowe stanowiska we wszystkich sprawach, w których występowały. Przykładem udanej inicjatywy była petycja do Komisji Europejskiej w sprawie objęcia spółdzielni w krajach UE zerową stawką VAT.
Zbigniew Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” docenił działania Związku Rewizyjnego na rzecz integracji spółdzielczości mieszkaniowej, jego aktywność na forum parlamentu, rządu i samorządu oraz na arenie międzynarodowej. Jak zaznaczył, wśród kilkunastu tysięcy członków ZZ „Budowlani” są też pracownicy spółdzielni mieszkaniowych. Podziękował władzom ZRSM RP za współpracę i rozwiązywanie problemów, w tym pracowniczych, w drodze dialogu. Oraz zadeklarował dalszą współpracę.
Adam Łoziak, członek Zarządu UNIQA S.A., przypomniał, że w 1994 roku ok. 200 spółdzielni mieszkaniowych powołało Korporację Ubezpieczeniową „Filar”, która od 2004 roku jest w strukturach towarzystwa ubezpieczeniowego. Obecnie UNIQA ubezpiecza 70% zasobów mieszkaniowych, czyli ok. 70 000 000 m². UNIQA chce wspierać spółdzielczość mieszkaniową, tworzyć platformę wymiany wiedzy, uczestniczyć we wspólnych szkoleniach, działać w porozumieniu z lokalnymi związkami rewizyjnymi (…)
Następnie Jerzy Jankowski i Tomasz Jórdeczka przekazali gościom Zjazdu pamiątkowe statuetki za dotychczasową współpracę.
Podczas Obrad VIII Krajowego Zjazdu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP dokonano wyboru Rady Nadzorczej na kadencję 2024-2028, w skład której wchodzą:
1. Bunzel Alina- Kielecka SM w Kielcach
2. Chmielewska-Pleczeluk Henryka – Warszawska SM Rakowiec w Warszawie
3. Detko Lech- SM w Zgorzelcu
4. Dziamałek Bogdan- SM Metalowiec w Mrągowie
5. Garbowski Mirosław- Jeleniogórska SM w Jeleniej Górze
6. Gławęda Sławomir – SMLW w Poddebicach
7. Grabowska Ilona – SM Barbórka w Piotrkowie Trybunalskim
8. Horbowy Teresa – SM Lokator w Dąbrowie Górniczej
9. Jankowski Tadeusz- Konińska SM w Koninie
10. Jaskuła Leszek -Gdyńska SM w Gdyni
11. Jaszczuk Ewa- Chełmska SM w Chełmie
12. Jórdeczka Tomasz – Śródmiejska SM w Bielsko- Białej
13. Kaczmarek Leszek – SM Staszica w Gorzowie Wielkopolskim
14. Klonowski Leszek- Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Olsztynie
15. Kowara Arkadiusz- SM w Opolu
16. Kraszewski Marek – SM Budowlani w Radomiu
17. Kućmierowski Sławomir- SM w Szepietowie
18. Kujawa Zdzisław- Gnieźnieńska SM w Gnieźnie
19. Kustra Jerzy- SM Nowe Miasto w Rzeszowie
20. Laszczyk Adam – SM Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
21. Lichtarska Monika -SM Cichy Kącik we Wrocławiu
22. Myśliwiec Ireneusz – SM w Tomaszowie Lubelskim
23. Nielek Marek- Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Szczecinie
24. Nizioł Jerzy- SM Łukasińskiego w Zamościu
25. Obidziński Włodzimierz -Międzyzakładowa SM „Chemik” w Płocku
26. Pałosz Marcin- Konecka SM w Końskich
27. Pełko Grzegorz SM w Grodzisku Wielkopolskim
28. Piotrowski Marcin-SM Podlasianka w Węgrowie
29. Pląska Tomasz- SM Kolejarz w Słupsku
30. Podkowa Łukasz -Wałecka SMLW w Wałczu
31. Pokorski Sylwester – Robotnicza SM Bawełna w Łodzi
32. Półrolniczak Andrzej – Robotnicza SM Praga w Warszawie
33. Rusinowski Marian- Żyrardowska SM w Żyrardowie
34. Słobodzin Magdalena – Pruszkowska SM w Pruszkowie
35. Smolarek Janina- SM Semafor w Nowym Sączu
36. Sokół Zbigniew- Fordońska SM w Bydgoszczy
37. Sowiński Tomasz- SM Stella w Tychach
38. Swat Stanisław – SM Energoprem we Wrocławiu
39. Szczuka Ryszard- SM Nasza Praca w Częstochowie
40. Szlachta Leszek – SM w Ząbkowicach Śląskich
41. Szutkowski Lucjan – Pilska SMWL w Pile
42. Szymański Kazimierz – Międzyzakładowa SM DOM w Bydgoszczy
43. Tworus Michał- SM Nowa w Olkuszu
44. Wawrzyńczyk Sylwia- SM w Świebodzicach
45. Wieczorek Leonard- SM Suchanino w Gdańsku
VIII Krajowy Zjazd Związku podjął m.in. uchwały w sprawie.
1. Zmian statutu Związku
2. Przyjęcia wniosków polustracyjnych za lata 2016-2018 i 2019-2021
3. Przyjęcia podstawowych kierunków działania Związku na okres do IX Krajowego Zjazdu Związku.
4. Ustanowienia nagrody im. Stanisława Wojciechowskiego „Zasłużony dla spółdzielczości mieszkaniowej”