Uwaga spółdzielnie mieszkaniowe, które eksploatują kotłownie własne o mocy powyżej 11,6 MW
Spółdzielnie mieszkaniowe skarżą się premierowi i RPO na koszty ogrzewania
Informacja ZRSM RP w sprawie konieczności ponownego złożenia oświadczeń dot. ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej
Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 roku o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. 2022, poz. 2023) w art. 63 wprowadziła zmiany w art. 2 w pkt 2oraz w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie energii elektrycznej ( Dz. U. 2022, poz. 2243), które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.
W art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, wyszczególniającym odbiorców uprawnionych do stosowania ceny maksymalnej energii elektrycznej w wysokości 785 zł/MWh, wprowadzono:
– w lit. e tiret 29 – wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w zakresie w jakim nie są odbiorcą uprawnionym, o którym mowa w lit. a, i zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.
Bezpośrednie wprowadzenie dokatalogu podmiotów uprawnionych do stosowania ceny maksymalnej energii elektrycznej w wysokości 785 zł/MWh spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot w zakresie w jakim nie dotyczy to energii elektrycznej zużywanej na potrzeby części wspólnej budynków wielolokalowych (taryfa G), pozwoli spółdzielniom mającym status dużego przedsiębiorcy na zastosowanie tego limitu cenowego do energii elektrycznej zużywanej na inne cele niż dla potrzeb części wspólnej nieruchomości. Przed nowelizacją uprawnienie takie posiadały jedynie spółdzielnie posiadające status mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 5 ust. 2 ustawy oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie składającego oświadczenie za odbiorcę uprawnionego od stosowania ceny maksymalnej (785 zł/MWh), składa się na piśmie w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie:
1) do dnia 30 listopada 2022 r. – w przypadku, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. b–d i lit. e tiret pierwsze–dwudzieste ósme;
2) do dnia 31 stycznia 2023 r. – w przypadku, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. e tiret dwudzieste dziewiąte i lit. f.
Przed nowelizacją ustawy spółdzielnie jako przedsiębiorcy też składały oświadczenie do dnia 30 listopada 2022 roku, aby skorzystać z maksymalnej ceny energii zużywanej w innym celu niż dotyczącym części nieruchomości wspólnych w budynkach mieszkalnych..
Jednak zgodnie ze zmianą wprowadzoną w art. 5 ust. 2 ustawy spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty muszą złożyć ponownie oświadczenie do dnia 31 stycznia 2023 roku w zakresie zużycia energii elektrycznej na inne cele niż na potrzeby części wspólnej nieruchomości.
Niezłożenie oświadczenia spowoduje utratę możliwości skorzystania z ceny maksymalnej pomimo tego, że spółdzielnie składały takie oświadczenie do dnia 30 listopada 2022 roku.
W zakresie energii, która zużywana jest dla potrzeb określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku – gospodarstwa domowe, oświetlenia w budynkach mieszkalnych, zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych, węzłów cieplnych i hydroforni, będących w zarządzie administracji domów mieszkalnych, garaży, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza (taryfa G), dla których obowiązuje cena maksymalna w wysokości 693 zł/MWh, nie ma obowiązku składania oświadczeń, tak jak i przed nowelizacją ustawy.
Nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw wzór oświadczenia.
Projekt Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 grudnia 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego jest obecnie procedowany – numer 998 z wykazu prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska.